Brytyjska Wenecja, czyli co warto zobaczyć w Birmingham?

       W poprzednim wpisie starałam się przedstawić kilka przydatnych wskazówek dotyczących pobytu w Birmingham, a w dzisiejszym postaram się pokazać co warto w tym mieście zobaczyć. Najlepszą metodą na zwiedzanie Birmingham jest spacer, dlatego też w takiej formie powstanie ten wpis. 

THE BULL RING

      Spacer zaczniemy od The Bull Ring, czyli od najbardziej rozpoznawalnego miejsca w mieście. Ogromna galeria handlowa, która jest punktem orientacyjnym w centrum Birmingham i głównym miejscem handlowym na mapie miasta. Symbolem centrum jest byk, przypominający tego z Wall Street. W galerii znajdziemy mnóstwo sklepów z markowymi produktami oraz wiele outletów, w których najprzyjemniej robiło mi się zakupy. Można upolować marki High Fashion w na prawdę przyzwoitej cenie. Ja znalazłam m.in. portfel Armani Jeans -50% za 40 funtów. W 2004 roku centrum handlowe odwiedziła rekordowa liczba osób, bo 36,5 mln ludzi. Obecnie centrum handlowe jest najbardziej ruchliwym centrum w Wielkiej Brytanii, dlatego musimy się przygotować na tłumy ludzi robiących zakupy. 

Informację odnośnie samego centrum handlowego znajdziecie tutaj: Centrum Handlowe BullRing.

VICTORIA SQUARE

        Kierując się w stronę Gas Street mijamy Victoria Square, mieści się tam City Council House, Town Hall. Na samym środku placu znajduje się znana fontanna „The Flozzie in the Jacuzzi” , choć obecnie posadzone są w niej różnego rodzaju kwiaty. Na placu obok dawnej fontanny znajduje się pomnik królowej Wiktorii. Jest to idealne miejsce na organizowanie przeróżnych wydarzeń kulturalnych. Podczas naszego pobytu na placu odbywały się pokazy egzotycznych ptaków. Co roku przed Bożym Narodzeniem organizowany jest Frankfurt  Christmas Market, pojawia się tymczasowe lodowisko, a także diabelski młyn.

GAS STREET

      Gas street to obecnie świetna atrakcja turystyczna, nazywana Brytyjską Wenecją. Dawniej kanały pełniły ważną rolę transportową, kiedy sieć dróg w mieście nie była jeszcze na tyle rozwinięta.  W 1960 roku transport kanałami stracił na znaczeniu, ze względu na silną konkurencję. O Gas Street na trochę zapomniano. Obecnie odnowione kanały z licznymi restauracjami, barami i klubami są idealnym miejscem spotkań. Birmingham oferuje również możliwość przepłynięcia się łódką, co pozwoli nam poznać miasto od nieco innej strony.

CENTENARY SQUARE

To w tym miejscu zgromadzone są popularne budynki miasta. Library of Birmingham, Symphony Hall, Hall of memoryRepertory Theatre, a naprzeciw stoi złoty posąg pionierów epoki industrialnej: J. Watta, M. Boultona i W. Murdocha.  Każdego dnia, oprócz niedzieli można wejść na taras widokowy w bibliotece. Niestety my dowiedzieliśmy się o tym troszeczkę za późno i nie udało Nam się tego zobaczyć.  Wy macie tę możliwość, więc zachęcam, bo widok zapewne niesamowity.

        Tak na prawdę zwiedzając Birmingham nie mieliśmy żadnej obranej trasy, sprawdzonych punktów, ani mapy. Byliśmy tutaj tydzień, więc po prostu jechaliśmy do centrum i łaziliśmy napotykając się na wszystkie punkty o których później czytałam w internecie. I Wam również polecam taką alternatywę. Centrum jest bardzo ładne, a punkty dosyć blisko siebie, więc nie trzeba zaznaczać na mapie miejsc do odwiedzenia, bo spacerując i tak na nie natrafimy. W poście opisałam Wam tylko kilka miejsc, takich najbardziej charakterystycznych dla Birmingham, ale po drodze znajdziemy jeszcze mnóstwo innych, głównie budynków, które będą robiły wrażenie.

 

BOTANICAL GARDENS

        Jedynym miejscem do którego najlepiej przedostać się autobusem jest Botanical Gardens. Znajduje się on na obrzeżach miasta, z centrum jest to ok 15 min autobusem. Otwarty został w 1832 roku i zajmuje powierzchnię ponad 1,5 hektara. Koszt biletu wstępu to 7,50 funta. W ogrodzie można podziwiać ponad 7 tysięcy gatunków różnych roślin, dodatkowo stał się naturalnym siedliskiem wielu gatunków ptaków. Na terenie ogrodu znajdują się szklarnie z wieloma egzotycznymi gatunkami, motylkarnia i  małe zbiorniki wodne.
Tutaj znajdziecie mapkę ogrodu: mapa

Więcej informacji na temat ogrodu znajdziecie tutaj: Botanical Gardens.

Miłego zwiedzania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *